• 2013/2014

• Tytuł finalisty XIII Dolnośląskiego Konkursu Historycznego oraz finalisty XIII Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego uzyskał Maciej Herbut z klasy 2 a. Do tytułu laureata konkursu historycznego Maćkowi zabrakło bardzo niewiele, bo tylko 1 punkt. Szkoda, ale i tak na wielkie uznanie zasługuje ogromna wiedza ucznia, który jest już też finalistą etapu wojewódzkiego, trwającego jeszcze Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939–1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej”. Życzymy Maćkowi powodzenia!

• LAUREAT WOJEWÓDZKIEGO FINAŁU KONKURSU HISTORYCZNEGO
             20 marca 2013r. we Wrocławiu odbył się wojewódzki finał Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego
        Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 - 1992. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Wielki sukces odniósł uczeń klasy 1 a Maciej Herbut który zajął 3 miejsce. Maciek Herbut znalazł się też w gronie czterech uczniów, którzy uzyskali tytuł laureata konkursu (warunkiem było uzyskanie co najmniej 80 % punktów).

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Maciek będący uczniem klasy pierwszej, wykazał się znajomością materiału programowego z klasy III gimnazjum oraz szkoły średniej i to w zakresie znacznie wykraczającym ponad program. Uczniowi w przygotowaniu do konkursu pomagał nauczyciel historii pan Krzysztof Korycki.

Dnia 7 listopada 2012 r. odbyły się eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 - 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. W etapie szkolnym startowało 17 uczniów z klas I – III. Warunkiem kwalifikacji do etapu rejonowego było zajęcie miejsca w pierwszej trójce oraz uzyskanie co najmniej 70 % punktów (czyli 27 na 38 możliwych). Warunki te spełniło czterech uczniów. Oto laureaci konkursu:

Nauczyciel

Herbut Maciej

31

Dulski Bartosz

Gawin Patryk

2 a

Anna Wróbel

Leszczyński Damian

1 d

Krzysztof Korycki

II etap – rejonowy odbędzie się 12 grudnia 2012 r. i obejmować będzie zagadnienia

• wiadomości z historii Polski i powszechnej 1795–1918 określone w podstawie programowej,

• zagadnienia z historii Polski w latach 1795–1918 wykraczające poza podstawę programową,

• wiedzę dotyczącą oręża polskiego w latach 1795–1918;

Rejonowe komisje do etapu wojewódzkiego kwalifikują uczniów, którzy w etapie rejonowym uzyskają co najmniej 80 % punktów możliwych do zdobycia.

Życzymy naszym uczniom powodzenia na następnych etapach.

SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY

„Mitologia starożytnej Grecji”

Dnia 1 marca 2012 r. odbył się Szkolny Konkurs Historyczny „Mitologia starożytnej Grecji”. Wzięło w nim udział 30 uczniów z klas I – III. Najlepsi uczniowie prezentowali bardzo dużą wiedzę i umiejętności, popisując się znajomością m.in. „Iliady i „Odysei” Homera, mitów o Heraklesie, Dedalu i Ikarze oraz postaci bogów i herosów. Znali także słownictwo związane z wierzeniami helleńskimi, a zwłaszcza związki frazeologiczne pochodzące z mitologii greckiej, których dzisiaj używamy w języku polskim np. „syzyfowa praca”, „pod egidą”, „puszka Pandory” czy „miecz Damoklesa”.

Najwyższe miejsca zajęli następujący uczniowie:

Cirko Sebastian

10.

Marciniak Kacper

75

Trzej najlepsi uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców. Uczestnicy konkursu, którzy zajęli wysokie miejsca, mogą też liczyć na podwyższenie oceny końcoworocznej z historii.

Konkurs przygotował i przeprowadził nauczyciel historii mgr Krzysztof Korycki.

W etapie szkolnym

Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

"Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864.

Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego”

który odbył się 18 listopada 2011 r. startowało 11 uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

(maks. 50)

Cirko Sebastian

40

2 – 3.

Maziarz Piotr

3 c

35

2 – 3.

Rzeźwicka Angelika

35

Nauczycielem historii i organizatorem etapu szkolnego konkursu był mgr Krzysztof Korycki.

W Powiatowym Konkursie Historycznym dla gimnazjalistów

"MITOLOGIA I DZIEJE

STAROŻYTNYCH GREKÓW I RZYMIAN”

który odbył się 27 października 2011 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Lubinie, uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie zajęli wysokie miejsca:

- II miejsce: Piotr Maziarz – uczeń klasy 3 c

- IV miejsce: Julia Dunin – uczennica klasy 3 a

- V miejsce: Sebastian Cirko – uczeń klasy 3 b

- V miejsce: Mariusz Gerlach – uczeń klasy 3 a

Wśród uczniów gimnazjów z Lubina i Ścinawy, nasi uczniowie zdobyli siedem miejsc w pierwszej dziesiątce.

Nauczycielem historii i opiekunem uczniów w czasie konkursu był mgr Krzysztof Korycki.