• Ojczyzna Polszczyzna

• Nasi uczniowie w Małym Finale Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny

7 stycznia 2014 odbył się we Wrocławiu II etap Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny. Miło nam poinformować, że do Małego Finału zakwalifikowano dwoje uczniów naszej szkoły: Martynę Bołkanowicz z kl. 3d oraz Bartosza Dulskiego z kl. 2a.

Konkurs ma trzy etapy, a każdy z nich składa się z dwóch części, pisemnej i ustnej. Uczestnicy zmagań muszą się wykazać głęboką wiedzą humanistyczną oraz dużymi umiejętnościami polonistycznymi, a ich polszczyzna sprawdzana jest nie tylko w formie pisemnej rozprawki, ale i  w czasie popisu retorycznego na wylosowany temat.

Gratulujemy dbałości o kulturę słowa i piękno języka! Życzymy powodzenia w Małym Finale Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, który odbędzie się we Wrocławiu 15 stycznia 2014 r.

Ogólnopolski Konkurs Ojczyzny Polszczyzny

11 grudnia (część pisemna) i 18 grudnia (część ustna)  2013 r. odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny. Miło nam poinformować, że Komisja Rejonowa  Konkursu we Wrocławiu zakwalifikowała aż dziesięcioro uczniów naszej szkoły do II etapu zmagań, a są to:

Jagoda Kochan, Katarzyna Rudzka, Martyna Kędzia z klasy 3a, Martyna Bołkanowicz, Amanda Lier, Dominik Dąbrowski z klasy 3d, Maciej Herbut, Bartosz Dulski, Laura Chmielowiec z klasy 2a – uczniowie p. Wandy Szumańskiej oraz Aleksandra Matkowska z klasy 2b – uczennica p. Marii Drozdowskiej.

Kolejny etap konkursu (część pisemna) odbędzie się 7 stycznia 2014 r., we Wrocławiu.

Gratulujemy dbałości o piękno i poprawność ojczystej mowy.
            Życzymy powodzenia!

• 2012/2013

• Ogólnopolski finał Konkursu Ojczyzny Polszczyzny

Miło nam poinformować, że Radosław Nowakowski z klasy 3a otrzymał tytuł laureata Małego Finału, czyli etapu wojewódzkiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, i finalisty zmagań ogólnopolskich, zdobywając kolejne punkty rekrutacyjne do szkoły ponadgimnazjalnej.

Trzydniowy pobyt we Wrocławiu był niezwykle bogaty. Czas wypełniły ciekawe wykłady, m.in. o języku prof. Jana Miodka, Marka Dyżewskiego na temat blasków i cieni wirtuozostwa, a także warsztaty z aktorami i wykładowcami szkół teatralnych o sposobach scenicznego ożywiania słowa. Stałym punktem pobytu we Wrocławiu jest zwiedzanie miasta, tym razem obejrzeliśmy Panoramę Racławicką i wybrane wystawy w Muzeum Narodowym.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 3051 gimnazjalistów z 354 szkół z całej Polski, do finału zakwalifikowano 44 uczniów. Gratulujemy sukcesu!

Wanda Szumańska, nauczycielka języka polskiego.

Ogólnopolski finał Konkursu Ojczyzny Polszczyzny z udziałem naszego ucznia

Radosław Nowakowski z klasy 3a, zajmując trzecie miejsce, znalazł się w gronie trojga laureatów wojewódzkiego Małego Finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny przeprowadzonego we Wrocławiu 11 stycznia 2013. Przed Radkiem ogólnopolski finał planowany na 7-9 marca br., a w weźmie w nim udział 41 uczestników z całej Polski.

Konkurs ma kilka etapów, a każdy z nich składa się z dwóch części, pisemnej i ustnej. Uczniowie muszą się wykazać głęboką wiedzą humanistyczną oraz umiejętnościami polonistycznymi, a także piękną polszczyzną, która sprawdzana jest nie tylko w formie pisemnej rozprawki, ale i popisu retorycznego na wylosowany temat.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny, a patronują mu m. in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wydawnictwo Nowa Era, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, gdzie odbędzie się ogólnopolski finał, którego głównym jurorem będzie prof. Jan Miodek.

Gratulujemy i życzymy Radkowi powodzenia na końcowym etapie zmagań konkursowych.
            Wanda Szumańska

4 stycznia 2013 odbył się we Wrocławiu II etap Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny. Miło nam poinformować, że do Małego Finału zakwalifikowano aż czworo uczniów naszej szkoły, a są to:
            - Radosław Nowakowski z kl. 3 a
            - Nicole Kudełka z kl. 3 a
            - Dominik Dąbrowski z kl. 2 d
            - Dagmara Dygas z kl. 3 d
            Mały Finał Konkursu Ojczyzny Polszczyzny odbędzie się 11 stycznia br., we Wrocławiu.
            Powodzenia!

Wanda Szumańska

4 grudnia (część pisemna) i 13 grudnia (część ustna) 2012 r. odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny. Miło nam poinformować, że Komisja Rejonowa Konkursu we Wrocławiu zakwalifikowała aż dziewięcioro uczniów naszej szkoły do II etapu, a są to:

- Radosław Nowakowski z kl. 3 a
            - Aleksandra Górzyńska z kl. 3 a
            - Mateusz Czarniecki z kl. 3 a
            - Jagoda Kochan z kl. 2 a
            - Bartosz Dulski z kl. 1 a
            - Nicole Kudełka z kl. 3 a
            - Dagmara Dygas z kl. 3 d
            - Dominik Dąbrowski z kl. 2 d
            - Maja Zarzycka z kl. 3 a.

Kolejny etap konkursu (część pisemna) odbędzie się już 4 stycznia 2013 r.,
            we Wrocławiu.

Gratulujemy wrażliwości na piękno i poprawność ojczystej mowy.
            Życzymy powodzenia!

Koordynator szkolny konkursu Wanda Szumańska