• Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów 2013/2014

• Uczeń Gimnazjum nr 4 w ogólnopolskim finale
            IX Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów!!!

Uczeń Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie Bartosz Dulski, z klasy 2a znalazł się w gronie 259 najbardziej uzdolnionych matematycznie uczniów z całej Polski i 15 lub 16 marca weźmie udział w finale IX Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów! Jest to ogromny sukces! Bartek jest jedynym uczniem z Lubina, któremu to się udało! Do tej pory zmierzył się z 450 uczestnikami z dwóch województw: dolnośląskiego i opolskiego. Ma za sobą rozwiązanie 27 trudnych zadań w trzech poprzednich etapach. Przed nim jeszcze tylko 5 takich zadań i 258 przeciwników.

Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów ma na celu przygotować uczniów do uczestnictwa (już jako uczniowie szkół ponadgimnazjalnych) w zawodach Olimpiady Matematycznej – najstarszej polskiej olimpiady przedmiotowej i jednocześnie najbardziej prestiżowego polskiego konkursu matematycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dających zwolnienie z matury i wolny wstęp na uczelnie wyższe.

Gratulujemy Bartkowi sukcesu i życzymy powodzenia w Warszawie, w ostatnim etapie konkursu!

Czterech uczniów naszego gimnazjum w II etapie IX Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów!

Miło nam poinformować, że czwórka uczniów naszego gimnazjum: Bartosz Dulski  z kl. 2a, Martyna Kędzia z kl. 3a, Barbara Maziarz z kl. 3a oraz Adam Łata z 3a znaleźli się w gronie 136 najlepszych uczniów z województwa dolnośląskiego i opolskiego, którzy wezmą udział w II etapie IX Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów!!! (z Lubina łącznie zakwalifikowało się tylko 6 osób).

Uczniowie mają za sobą I etap konkursu, który składał się z dwóch części: testowej i korespondencyjnej. Zadania w  tym konkursie są bardzo trudne! Wymagają od uczniów myślenia abstrakcyjnego i wiedzy znacznie wykraczającej poza program gimnazjum. Wielu uczniów rezygnuje choćby z próby zmierzenia się z tymi zadaniami.

W roku szkolnym 2013/2014 w Olimpiadzie Matematycznej Gimnazjalistów wzięło udział tylko 14 uczniów z naszego gimnazjum (ze względu na bardzo wysoki poziom trudności). Najwyższy wynik z testu uzyskała uczennica klasy 3a Martyna Kędzia: 12,5 punktów na 15 możliwych do zdobycia.  Pozostali uczniowie również spisali się bardzo dobrze – średnia szkoły to 10 punktów, a kraju 7 punktów.

Spośród 14 uczniów tylko 7 postanowiło wysłać rozwiązania zadań z części korespondencyjnej. Pozostali zrezygnowali z dalszego udziału ze względu na duży stopień trudności proponowanych zadań. Są one bardzo trudne, wymagają od uczniów dużego zaangażowania. Swoje prace wysłali: Adam Łata kl. 3a, Miłosz Stolarczyk kl. 3a, Bartosz Dulski kl. 2a, Jakub Mazurowski kl. 2a, Maryna Kędzia kl. 3a, Barbara Maziarz kl. 3a, Natalia Zbroniec kl. 3b i Martyna Bołkanowicz z kl. 3d. Wymienieni uczniowie rozwiązali od 3 do 5 zadań z 6 zamieszczonych.

Biorąc pod uwagę wyniki z części testowej oraz korespondencyjnej JURY do zawodów drugiego stopnia zakwalifikowało następujących uczniów:

Bartosza Dulskiego  z  kl. 2a

Barbarę Maziarz z kl. 3a

Martynę Kędzię z kl. 3a

Adama Łatę z kl. 3a

Przed w.w. uczniami jeszcze sporo pracy i wysiłku.  Gratulujemy im dotychczasowych sukcesów i życzymy dalszych w kolejnych etapach tego prestiżowego konkursu!

Agnieszka Wichrowska

• 2012/2013

• 11 grudnia 2012r.

Trzech uczniów naszego gimnazjum w II etapie VIII Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów!

Uczniowie: Bartosz Dulski z kl. 1a, Adam Łata z 2a oraz Jakub Mazurowski z 1a znaleźli się w gronie 113 najlepszych uczniów z województwa dolnośląskiego i opolskiego, którzy wezmą udział w II etapie VIII Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów (z Lubina łącznie zakwalifikowało się 5 osób). I etap składał się z części testowej oraz korespondencyjnej. Poprzez zmagania z zadaniami konkursowymi, uczestnicy OMG zyskują solidne podstawy merytoryczne do udziału w Olimpiadzie Matematycznej na poziomie ponadgimnazjalnym - jedynym konkursem matematycznym dającym uprawnienia przy rekrutacji na niemal wszystkie uczelnie wyższe w Polsce.

Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów matematycznych, ale też chyba jednym z najtrudniejszych. Poziom zadań znacznie wykracza poza podstawę programową gimnazjum. Tym bardziej gratulujemy naszym uczniom i życzymy im dalszych sukcesów w kolejnych etapach!

A. Wichrowska