• MATEMATYKA BEZ GRANIC

          • Sukces w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym
            „MATEMATYKA BEZ GRANIC”!

            24 maja 2014 r. odbyło się wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu „Matematyka bez granic”.  Nagrodzona została klasa 3a!

            Uczniowie naszej szkoły przystąpili do tego konkursu po raz szósty. Jest to konkurs, w którym liczy się praca zespołowa całych klas. Uczestnicy przez 90 minut mają za zadanie rozwiązać 10 zadań matematycznych, w tym jedno zredagowane w języku obcym. W tym roku szkolnym nasze gimnazjum reprezentowały dwie klasy o zainteresowaniach matematyczno - informatycznych: 2a i 3a.  Obie klasy spisały się świetnie! Na szczególne wyróżnienie zasługuje klasa 3a, która zajęła trzecie miejsce w regionie dolnośląsko-opolskim, a dziesiąte w Polsce!

               A teraz trochę statystyki. W roku szkolnym 2013/2014 w regionie dolnośląsko-opolskim do konkursu przystąpiły 42 klasy z 21 gimnazjów – razem 1107 uczniów. Maksymalnie można było zdobyć 65 punktów. Wyniki uzyskane przez klasy z naszego gimnazjum przestawia poniższa tabela.

            Klasa

            Liczba
            zdobytych punktów

            Miejsce w regionie
            dolnośląsko - opolskim

            Miejsce
            w kraju

            3a

            52,5

            3

            10

            2a

            43

            12

            23

            Maksymalnie

            65

            42 oddziały

            215 klas w kraju

            Szczególne gratulacje należą się klasie 3a za rewelacyjny wynik!
            Choć 2a też może być z siebie dumna!

            Szczegóły dotyczące konkursu i jego wyników można znaleźć na stronie www.mbg.uz.zgora.pl
          • Poprzednie lata

          • ROK SZKOLNY 2012/2013

             

            MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY

            „MATEMATYKA BEZ GRANIC”

            Klasa IIa, IIIa i IIIb                                

            Konkurs „Matematyka bez granic” organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. W Polsce patronat nad nim objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. Konkurs ma niespotykaną formę, gdyż startują w nim całe klasy. Jego celem jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy krajami, regionami i szkołami. Ma interdyscyplinarne zadania i jest adresowany do szerokiego kręgu uczniów, nie tylko do najlepszych matematyków. Liczą się w nim także: umiejętność współpracy i podziału zadań w grupie, pomysłowość, wyobraźnia, zdolności językowe i plastyczne (konstrukcje, wycinanki, budowanie modeli brył). Przygotowanie do konkursu bardzo integruje zespół klasowy.

            Poziom i liczba zadań jest zróżnicowana: 10 zadań dla klas 3 szkół gimnazjalnych oraz 13 zadań dla klas 1 szkół ponadgimnazjalnych. Rozwiązanie jednego zadania musi być zredagowane w języku obcym. W rozwiązywaniu zadań uczestniczy cała klasa. Po 90 minutach oddaje rozwiązanie każdego zadania na oddzielnym arkuszu egzaminacyjnym.

            Uczestnictwo w konkursie zapewnia świetną zabawę, ponieważ ćwiczenia konkursowe to ciekawostki matematyczne, łamigłówki  i zagadki logiczne. Ponadto zadania nawiązują do konkretnych sytuacji życiowych i pokazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym i w innych dziedzinach nauki. Są skorelowane z innymi przedmiotami. Dla polskiej szkoły są to zadania bardzo nietypowe. Mają zróżnicowany stopień trudności i tematykę, więc każdy uczeń w klasie może się czymś wykazać.

            Podstawowe cele konkursu:

            • Otwarcie granic między krajami europejskimi
            • Podniesienie zainteresowania matematyką oraz stopnia opanowania języków obcych
            • Wymiana doświadczeń między szkołami biorącymi udział w konkursie
            • Znajdowanie przyjemności w rozwiązywaniu zadań z różnych dziedzin o zróżnicowanym stopniu trudności

                         

            W roku szkolnym 2012/2013 w regionie dolnośląsko-opolskim do konkursu przystąpiło 26 klas z 12 gimnazjów – razem 597 uczniów. Z naszego gimnazjum udział w konkursie wzięły trzy klasy: 2a, 3a i 3b. Maksymalnie można było zdobyć 65 punktów. Wyniki uzyskane przez klasy z naszego gimnazjum przestawia poniższa tabela.

            Klasa

            Liczba  zdobytych punktów

            Miejsce w regionie dolnośląsko - opolskim

            Miejsce w kraju

            3a

            41,5

            6

            21

            2a

            33,5

            11

            31

            3b

            15

            21

            58

            Maksymalnie

            65

            26 oddziałów

            160 klas w kraju

             

            Szczególne gratulacje należą się klasie 3a za bardzo dobry wynik!

             

            ROK SZKOLNY 2011/12

            Sukces Klas 3a i 3b w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Matematyka Bez Granic” !!!

             

            Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Matematyka Bez Granic” organizowany jest pod auspicjami Rady Europy. Międzynarodowym organizatorem konkursu w ponad 20 krajach świata jest Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Konkursu Matematycznego z siedzibą w Strasbourgu.

            W Polsce patronat nad nim objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne.

            Ideą tego konkursu jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy: krajami Unii Europejskiej oraz krajami z innych regionów świata, szkołami danego regionu, matematyką i językami obcymi, szkołami publicznymi i niepublicznymi, samymi uczniami.

            W rozwiązywaniu zadań uczestniczy cała klasa.

            Uczniowie uważają, że uczestnictwo w konkursie zapewnia świetną zabawę, ponieważ ćwiczenia konkursowe to ciekawostki matematyczne, łamigłówki i zagadki logiczne. Ponadto zadania nawiązują do konkretnych sytuacji życiowych i pokazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym i w innych dziedzinach nauki. Są skorelowane z innymi przedmiotami. Dla polskiej szkoły są to zadania bardzo nietypowe. Mają zróżnicowany stopień trudności i tematykę, więc każdy uczeń w klasie może się czymś wykazać. Rozwiązanie jednego zadania musi być zredagowane w języku obcym.

            W „Matematyce bez granic” wzięły udział dwie klasy z Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie - klasa 3a i 3b. Obie klasy uplasowały się w nim bardzo wysoko! W konkursie brało udział 349 klas gimnazjalnych z całego kraju 31 z regionu dolnośląsko-opolskiego. Klasa 3a zajęła IV miejsce w kraju, a w regionie dolnośląsko – opolskim III miejsce. Natomiast klasa 3b zajęła XI miejsce w Polsce i IV miejsce w regionie dolnośląsko-opolskim. Jest to ogromny sukces naszych uczniów! Świadczy o ich dużej wiedzy oraz o umiejętności współpracy i integracji zespołów klasowych. (Krajowy Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Konkursu "Matematyka Bez Granic" - zakładka wyniki wg regionów)

            Serdecznie gratulujemy młodzieży oraz ich matematykom – p. Wiesławie Podwysockiej (nauczycielowi klasy 3a) i p. Agnieszce Wichrowskiej (nauczycielowi klasy 3b).

             

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, III Liceum Ogólnokształcące
      • 722 200 513
      • ul.Szpakowa 1 59-300 Lubin Poland