• Związek Sybiraków w Lubinie

• „Myśmy szli i szli – dziesiątkowani!
            Choć zdradą pragnął nas podzielić wróg…
            I przez Ludową przeszliśmy – niepokonani
            Aż Wolną Polskę raczył wrócić Bóg!!!

Słowa: Marian Jonkajtys

Współczesne pokolenie gimnazjalistów ma to szczęście, że żyje w wolnym i demokratycznym kraju. Trzeba im jednak uświadamiać, iż ten stan zawdzięczają tysiącom Polaków, którzy podczas II wojny światowej wiele wycierpieli, stracili swoich bliskich, walczyli o niepodległą Polskę. Ideę pamięci o wielkich i tych mniejszych bohaterach propagujemy wśród naszych uczniów. Takimi bohaterami są dla nas członkowie Związku Sybiraków w Lubinie. Zabrano im dzieciństwo i młodość wypędzając z rodzinnego domu i zmuszając do tułaczki po „nieludzkiej ziemi”. Nękał ich głód i choroby, cierpieli z powodu mrozów i ciężkiej pracy. Byli tylko dziećmi a doświadczyli tak wielu okrucieństw wojny.

W ramach kilkuletniej współpracy ze Związkiem Sybiraków w Lubinie odbyło się wiele spotkań Sybiraków z uczniami naszej szkoły. Poznając wspomnienia polskich zesłańców, gimnazjaliści poszerzali swoją wiedzę o tragicznych losach narodu polskiego podczas II wojny światowej.  Ponadto kilkakrotnie młodzież naszego gimnazjum przygotowywała się do występów i brała udział w corocznych obchodach Dnia Sybiraka (wrzesień) i kolejnych rocznic pierwszych wywózek na Sybir i do Kazachstanu (luty). Co roku lubińscy Sybiracy są naszymi gośćmi podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości i szkolnych Jasełek

W roku szkolnym 2008/2009 uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Opowiem Ci o wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii”. Realizując wytyczone sobie w tym projekcie zadania młodzież przeprowadziła wywiady z Sybirakami, zorganizowała spotkanie autorskie z poezją sybiracką pana Ryszarda, wykonano pamiątkowe zdjęcia oraz nakręcono film utrwalający bolesne wspomnienia pani Janiny z tułaczki po Kazachstanie. Nasze uczestnictwo w projekcie zostało uhonorowane dyplomem oraz opublikowaniem pracy dwóch uczennic w wydanej przez IPN książce pt. „Migawki z przeszłości. Opowieści świadków historii”.

W dowód wdzięczności i uznania za zaangażowanie szkoły w działalność sybiracką Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie, dyrektor i nauczyciel otrzymali Honorową Odznakę Sybiraka.

Spotkania z Sybirakami były dla gimnazjalistów nietypową, ale jakże ważną lekcją historii. Uczniowie poznali traumatyczne przeżycia poszczególnych osób. Opowieści o życiu „na nieludzkiej ziemi” wywołały w nich głębokie emocje i wzruszenie. Wielu postanowiło szerzej zainteresować się tą tematyką, inni zdecydowali się porozmawiać o wojnie ze swoimi dziadkami. Możliwość wysłuchania relacji naocznych świadków tych odległych i nieznanych im faktów, pomogła uczniom w zrozumieniu tragicznych wydarzeń II wojny światowej.

Jesteśmy wdzięczni za okazywane nam życzliwość, wsparcie i pomoc w realizowaniu przez szkołę działań dydaktyczno-wychowawczych. Państwa bolesne przeżycia, którymi dzieliliście się z młodzieżą stały się źródłem najcenniejszej wiedzy historycznej.

Anna Słowikowska
            Dyrektor Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II