• Honorowi Przyjaciele Czwórki

• Przyjaciele szkoły – ludzie, dzięki którym lepiej poznajemy przeszłość.

„Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości.”

Jan Paweł II

Żołnierze Armii Krajowej, weterani Wojska Polskiego – zasłużeni mieszkańcy Lubina, to postacie wyjątkowe, „świadkowie historii”. Ich młodzieńcze lata przypadły na czasy wojennej grozy i dramatycznych przeżyć okupacyjnych. Gdy wybuchła II wojna światowa, byli bardzo młodzi, odważni, obronę ojczyzny traktowali jako moralny obowiązek, często kontynuując rodzinną tradycję patriotyczną. Przeżyli bardzo dużo, walczyli o wolność kraju, byli świadkami tragicznych wydarzeń, tracili bliskich. Po wojnie kształcili się, pracowali, współtworzyli Zagłębie Miedziowe, zakładali swoje rodziny.

Dziś są seniorami, ale wciąż w myślach i sercach noszą obrazy z przeszłości. Od wielu lat przychodzą na spotkania z młodzieżą naszego gimnazjum. Dzielą się z uczniami i nauczycielami swoimi wspomnieniami. Przedstawiają wzruszające historie własnych rodzin, walki z Niemcami, sowietami, esbekami. Przywołują działalność w czasie wojny, udział w akcjach zbrojnych, opowiadają o trudnych czasach powojennych. Spotkania z żołnierzami Armii Krajowej i weteranami Wojska Polskiego wywołują w uczniach  wzruszenie, szacunek i zadumę. Gimnazjaliści wczuwają się w trudną sytuację młodych ludzi w czasie okupacji, niejednokrotnie podejmują dyskusje na temat  zachowania się w podobnych okolicznościach. Podczas bezpośrednich kontaktów poznajemy ludzi skromnych, wrażliwych na problemy innych, patriotów. Odpowiadają Oni na pytania uczniów, udzielają wywiadów, odwołują się do faktów historycznych i własnych przeżyć. Pokazują zdjęcia, dokumenty, pamiątki z czasów wojny. Kombatanci popularyzują wśród młodzieży dzieje oręża polskiego, co wpływa na liczny udział uczniów w wielu konkursach historycznych i literackich. Kształtują postawy ludzi młodych, nawiązując do takich wartości jak: godność, honor żołnierski, podają przykłady zachowań godnych naśladowania. Dzięki temu uczniowie pogłębiają wiedzę i osobiście poznają „świadków historii”. Ślady wspólnych rozmów i zasłyszanych ludzkich historii zostały utrwalone w pracach pisemnych przygotowywanych na Ogólnopolski Konkurs Literacki „Płynąć pod prąd”. Gimnazjaliści brali również udział  w projekcie mającym na celu przybliżenie mieszkańcom powiatu lubińskiego postaci żołnierzy Armii Krajowej - obywateli Lubina. Młodzież przygotowała montaż poetycki, który został wykorzystany w materiale filmowym pt. „Nie dla siebie” zarejestrowanym przez Telewizję Regionalną w Lubinie. Uczniowie czują potrzebę docenienia osób, które żyją w naszym mieście, a swoją młodość poświęciły ojczyźnie. Chcą być razem z Nimi i pełniej poznawać polską przeszłość, dlatego zapraszają weteranów na szkolne uroczystości z okazji obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych, Dnia Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Niepodległości oraz organizowany 17 września w rocznicę agresji ZSRR na Polskę  Marsz Pamięci Ofiar Totalitaryzmu. Pamiętamy o żołnierzach Armii Krajowej i Weteranach Wojska Polskiego w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych, wysyłamy życzenia, gościmy  na przygotowanych „Jasełkach”, koncertach świątecznych, gdyż uważamy Ich za gości szczególnie ważnych. Spotykamy się także na uroczystościach państwowych organizowanych przez władze miasta i powiatu, odczuwając satysfakcję z bliskich kontaktów.

Więzy z żołnierzami Armii Krajowej i kombatantami Wojska Polskiego poszerzają horyzonty uczniów, kształtują dumę narodową, szacunek do ludzi i miejsc nierozerwalnie związanych z dziejami państwa i narodu polskiego. Szkoła na pamiątkę spotkań otrzymała płytę zawierającą katalog elektroniczny z wystawy „Burza – Armia Krajowa w 1944 r.” oraz książki o II wojnie światowej. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nadała w 2012 r. Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za opiekę nad miejscami walk i męczeństwa.

Składamy wyrazy szacunku i wdzięczności za okazane męstwo, niezłomną postawę patriotyczną – świadectwo służby na rzecz niepodległości Polski. Dzięki weteranom słowo „ojczyzna” dla młodego pokolenia nabiera pełniejszego, głębszego znaczenia. Żołnierze Armii Krajowej  i weterani Wojska Polskiego to Honorowi Przyjaciele „Czwórki”.

Anna Słowikowska
            Dyrektor Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II