• Pan Edward Wóltański

• "Solidarni nasz jest ten dzień, połączmy się, bo jeden jest nasz cel"

Pan Edward Wóltański urodził się 13 grudnia 1953 r. w Kraśniku Fabrycznym. W 1973 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. W latach 1974-1981 pracował jako plastyk w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach.

Już w latach 1978-1980 był kolporterem wydawnictw niezależnych m.in. „Bratniak”, „Robotnik”, „Gospodarz”, „Biuletyn Dolnośląski”. Od września 1980 r. działał w „Solidarności”; będąc członkiem Zakładowej Komisji Robotniczej w ZG Rudna. Był tam twórcą Radia „S”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego był członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego ZG Rudna, następnie Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Zagłębia Miedziowego. Po rozbiciu strajku ukrywał się, ale już 28 XII 1981 r. został aresztowany, a 24 II 1982 r. skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Był organizatorem druku, kolportażu prasy podziemnej a także pomocy dla rodzin represjonowanych, w swojej pracowni stworzył punkt rozdziału paczek pozyskanych od rodaków z zagranicy a także z Kurii
            Wrocławskiej i Warszawskiej. 6 IX – 14 XII 1982 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Nysie, następnie w Strzelinie, Grodkowie. Po wyjściu był wykonawcą tysięcy odbitek zdjęć, przedstawiających m.in. zbrodnię lubińską, twórcą obrazów, transparentów, wydawnictw okolicznościowych, znaczków czy kopert z symbolami „S”. 23 IV 1983 zatrzymany w Środzie Śląskiej, aresztowany, przetrzymywany we Wrocławiu, 24 VI 1983 zwolniony. Od 1982 kurier wydawnictw podziemnych do Lubina, m.in.: „Tygodnika Stanu Wojennego”, „Tygodnika Mazowsze”, „Poza Układem”, „CDN”, „Z Dnia na Dzień”, „Solidarności Walczącej”, „Jednością Silnych”, „KOS-a”, „Naszego Czasu”, „Arki”, „Niepodległości”, „Dziś”, „Solidarności Dolnośląskiej”, „Myśli Niezależnej”; organizator seansów filmów niedopuszczonych do dystrybucji przez cenzurę, przegrywał podziemne kasety audio. Od VI 1982 członek Solidarności Walczącej. Przyjaciel Ks Jerzego Popiełuszki oraz uczestnik wszystkich mszy za Ojczyznę w Warszawie i Lubinie. W 1983 r. twórca biblioteki wydawnictw podziemnych w Lubinie. W latach 1982-1989 był reprezentantem Zagłębia Miedziowego w Arcybiskupim Komitecie Charytatywnym we Wrocławiu. W 1985 r. był współzałożycielem i do 1990 r. przewodniczącym Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie, organizator 56 spotkań z ludźmi opozycji, kultury, sztuki. W latach 1987-1989 był współzałożycielem i redaktorem „Gazety Lubińskiej”. Jeden z pierwszych organizatorów  Komitetu Pamięci Ofiar Lubina 82.

W 1989 r. był współorganizatorem Porozumienia na rzecz Przeprowadzenia Demokratycznych Wyborów w „Solidarności”, przeciwnikiem porozumień Okrągłego Stołu. W latach 1995-2002 był właścicielem księgarni w Lubinie. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 r., jest też laureatem Nagrody Miasta Lubina z 2009 r., przyznawanej osobom najbardziej zasłużonym dla miasta.

Pan Edward Wóltański od wielu już lat współpracuje z naszą szkołą. Z okazji rocznic Zbrodni Lubińskiej i wprowadzenia stanu wojennego spotyka się z młodzieżą i opowiada im swoje przeżycia z czasów PRL-u, wskazuje jak doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych 1980 r., a następnie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 r. Przybliża uczniom historię naszego miasta i regionu, a zwłaszcza tragiczną w skutkach pokojową manifestację z dnia 31 sierpnia 1982 r., w czasie której po ataku sił ZOMO zginęły 3 osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Zapoznaje słuchaczy z rolą NSZZ Solidarność i Solidarności Walczącej. Pan Wóltański kształtuje również postawy patriotyczne młodego pokolenia, uczestnicząc w organizowanym rokrocznie przez nasze Gimnazjum we wrześniu w rocznicę napaści ZSRR na Polskę "Marszu Pamięci". Pan Wóltański przekazał uczniom i szkole wiele pamiątek z czasów walki z totalitaryzmem komunistycznym, np. gazetki i druki podziemne, zdjęcia, plakaty, odznaki. Zapoznaje też młodych ludzi z popularnymi wtedy piosenkami patriotycznymi o treści antykomunistycznej.