• Ksiądz dr Marcin Schmidt – Człowiek w ogrodzie świata

• Najlepszą częścią życia dobrego człowieka są jego bezimienne, zapomniane akty dobroci i miłości.
                                                                                                                                                                    William Wordsworth

Pora stworzyć słowny portret pomysłodawcy międzynarodowego projektu o Ignacym Domeyce, inicjatora wizyt gości z Chile w Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie i w mieście, autora naszej rewizyty w pięknym kraju pięknych, ponieważ otwartych i życzliwych, ludzi.

Ksiądz doktor Marcin Schmidt to nieprawdopodobnie skromny człowiek. Nie dba o rozgłos, wręcz przeciwnie, lubi chować się w cieniu innych osób oraz pomysłów, które z powodzeniem, choć nie bez problemów, urzeczywistnia, pozyskując sympatyków dla swoich szlachetnych planów. Potrafi zaskoczyć ogromnym poczuciem humoru. Swoim ciepłym usposobieniem przyciąga ludzi, a niekłamaną troską o biednych otacza wszystko i wszystkich. Sam o sobie mówi niewiele i niechętnie, uważa bowiem, że zbędne jest zwracanie na niego uwagi. Zgodnie z jego życzeniem, aczkolwiek z bólem, ponieważ byłoby o czym pisać, spróbujemy przemilczeć też, ale tylko do pewnego stopnia, temat jego działalności i osiągnięć.

Chętnie i dużo nasz przyjaciel mówi natomiast o Collegio Juan Pablo II w Coquimbo. Całym sercem oddał się tej szkole sześć lat temu, kiedy dowiedział się o jej istnieniu od kolegi ze studiów, księdza pochodzącego z Coquimbo. Tę biedną, wymagającą pomocy placówkę wyróżniają oddani swej pasji niezwykli nauczyciele, którzy nie tyle uczą, co spełniają misję kształcenia w iście pozytywistycznym trudzie i romantycznym mierzeniu sił na zamiary. Ogromne uznanie i zachwyt dla ich pracy ksiądz Marcin wyraża przy każdej okazji. Robi to tak sugestywnie i szczerze, że inni patrzą na niego poprzez pryzmat wspierania uzdolnień uczniów tej szkoły i jej potrzeb w tym zakresie. Ksiądz Marcin – wspaniały, charyzmatyczny, zdecydowany – dąży do jasno postawionego celu. Przez jednostkowy przykład chce zwrócić uwagę na wielki problem edukacji w Chile.

Losy wielu ludzi często zależeć mogą od jednego człowieka potrafiącego realizować wyznaczone sobie zadania pomimo trudności  wynikających czasami z braku zrozumienia u innych. Na szczęście osób dobrej woli i życzliwych szlachetnym działaniom wciąż nie brakuje, co rodzi wiarę w powodzenie zadań podejmowanych dla poprawienia życia młodzieży zaniedbanej środowiskowo, zagubionej we współczesnym świecie, nieświadomej swoich potrzeb i możliwości. Ksiądz Marcin podejmuje – i w Chile, i w Europie – konkretne kroki, które mają temu służyć i nie tylko pokazuje, jak ważne są zaangażowanie i poświęcenie, kiedy chcemy coś osiągnąć, ale też swoją postawą inspiruje innych do bezinteresownych czynów zrodzonych, z wydawałoby się nierealnych, marzeń. Wszystko, co wielkie i warte uwagi tego świata, rodzi się najpierw w myśli, a pomagając, musimy pamiętać, że nieważne, czyją grządkę uprawiamy, bowiem wszyscy zamieszkujemy jeden ogród, dany nam we władanie u zarania dziejów na naszej planecie.

A jednak nie udało się spełnić życzenia księdza. Trudno bowiem stworzyć portret człowieka, zwłaszcza odznaczającego się tak wielkimi przymiotami charakteru i tak zaangażowanego w różne działania, z całkowitym pominięciem jego dokonań.

Ksiądz dr Marcin Schmidt jest dyrektorem Międzynarodowego Centrum Młodzieży im. Jana Pawła II w Paliano we Włoszech, jednakże podróże między Europą a Ameryką Południową to jego chleb powszedni. Dzieli swoje serce i czas pomiędzy oba kontynenty. Przybliża Chilijczykom Polskę, przypominając na każdym kroku o korzeniach niemalże czczonego przez nich Ignacego Domeyki.

Anna Słowikowska
            Dyrektor Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II