• Pan Andrzej Górzyński

•  Dobrocią stwarzać dobro

Człowiek jest takim, jakim jest jego działanie, człowiek nie jest niczym innym niż jego życie.

Jean-Paul Sartre

Pan Andrzej Górzyński był przedsiębiorcą i przedstawicielem władz samorządowych. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Lubinie kadencji 2010 - 2014. Przez wiele lat działał na rzecz społeczności lokalnej, pomagał ofiarnie potrzebującym. Swoją dietę radnego  przeznaczał na cele ogólne.

W życiorysie Pana Andrzeja Górzyńskiego interesuje nas przede wszystkim jego prospołeczna działalność. Mamy wrażenie, że wynika ona z wrodzonej szczodrobliwości, wielkiej i naturalnej potrzeby dzielenia się z innymi. Lista namacalnych korzyści wynikających z takiej postawy naszego darczyńcy jest imponująca. Wymienimy tylko niektóre z podejmowanych przez niego inicjatywy, ponieważ nie wszystkie są szeroko znane, zatem nie jest nam dane do nich dotrzeć.

Nasz  przyjaciel pomagał charytatywnym organizacjom, fundacjom  i stowarzyszeniom działającym na rzecz najuboższych lubinian. Jak sam mówił, starał się nie odmawiać najbardziej potrzebującym, kierował się w życiu zasadą czerpania radości z udzielania pomocy innym nie dla rozgłosu, lecz z wewnętrznej potrzeby. Finansowo wspierał m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, noclegownię dla bezdomnych, lubińskie hospicjum, Caritas. Wielokrotnie ufundował wyjazdy wypoczynkowe oraz obiady wielu dzieciom lubińskich placówek oświatowych. I czynił to niezwykle systematycznie i ze skrupulatnym oddaniem. Swoich działań nie ograniczał tylko do Lubina. Wspierał też dolnośląskich powodzian.

Niewątpliwie Pan Andrzej Górzyński był człowiekiem skorym do pomocy, zaangażowanym w wiele szlachetnych spraw. Był przewodniczącym Powiatowej Rady Przyjaciół Harcerstwa, współpracował z organizacjami sportowymi, zajmował się szkoleniem młodzieży.

Trudno ukrywać tak liczne i bezprzykładne gesty szlachetności przed opinią publiczną, więc choć Pan Andrzej Górzyński nie afiszował się swoją dobrocią, owszem, inni chwalą i doceniają jego czyny. Toteż w uznaniu pracy społecznej w 2010 roku otrzymał tytuł Dolnośląskiego Filantropa. Został też laureatem konkursu Dolnośląski Przedsiębiorca – Społecznik Roku. Niezwykle sympatyczną nagrodę stanowi niewątpliwie statuetka Całus Gwarków za wspieranie Dziecięcego Zespołu Piosenki i Tańca Gwarkowie. Wyrazów uznania doświadczył nasz bohater znacznie więcej, sądzimy jednak, że najcenniejsze są wdzięczność i pamięć noszone cicho w sercu wielu bezimiennych osób, które doświadczyły aktów humanitarnej dobroci Pana Andrzeja, wielkiego społecznika i oddanego dobroczyńcy.

Dużym zaszczytem jest dla nas obecność w galerii Przyjaciół  Człowieka, który działał w imię solidaryzmu społecznego.

Anna Słowikowska
            Dyrektor Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II