• Szkoła XXI wieku

        • „Wiedza otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka.

                               Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć.”

                                                                                                         Jan Paweł II

           

           

          SZKOŁA NA MIARĘ  XXI WIEKU       

           

           

          Listopad 2007 roku był dla Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie znaczący. Pomyślnie przeszliśmy akredytację i zostaliśmy włączeni do Dolnośląskiej Sieci Szkół Wspierających Uzdolnienia. W ciągu piętnastu lat istnienia szkoły można znaleźć wiele przykładów dowodzących, że mamy powody do dumy z dokonań dydaktycznych, sportowych, artystycznych i wychowawczych. Złożyły się na nie zapał i zaangażowanie, pasja pedagogiczna nauczycieli i pracowników szkoły. Dzięki ich twórczej pracy, wspaniałym uczniom, osiąganym wynikom na egzaminach, licznym sukcesom szkoła zyskała dobre imię, wysoką ocenę władz oświatowych, miejskich i rodziców. Wyrazistym świadectwem ugruntowanej w środowisku pozycji jest wzrastająca liczba kandydatów, ubiegających się o przyjęcie do naszej szkoły. W swoim dotychczasowym dorobku posiadamy kilka certyfikatów: „Szkoła promująca wartości fair-play w sporcie i wychowaniu młodzieży”, „Szkoła Promująca Zdrowie”, „Szkoła z klasą”, „Uczniowie z klasą”, „Pakiet wrześniowy – akademia przedsiębiorczości”, „Szkoła Wspierająca Uzdolnienia”. Obecnie podejmujemy działania umożliwiające przystąpienie do Programu „Dolnośląska e-Szkoła”. Od początku istnienia placówki stwarzamy uczniom możliwości nie tylko pogłębienia wiedzy, ale także rozwijania uzdolnień. Organizujemy różnorodne koła zainteresowań, liczne konkursy, potyczki teatralne, rambity rodzinne, zajęcia w sekcjach sportowych. Nasi uczniowie są laureatami i finalistami znaczących konkursów, takich jak: „zDolny Ślązak Gimnazjalista”, „Dolnośląskie Mecze Matematyczne”, „Matematyka bez granic”, ogólnopolskie konkursy literackie oraz turnieje piłki ręcznej w kraju i Europie. Organizujemy cykliczne wystawy prezentujące dorobek i osiągnięcia uczniów. Działa w szkole Dziecięcy Zespół Piosenki i Tańca „Gwarkowie”, cieszący się uznaniem w kraju i za granicą. Każdego roku realizujemy projekty międzyprzedmiotowe, np.: „Święta w szkole”, „Mitologia wciąż żywa”, „Śladami Jana Pawła II”, „Byliśmy w lesie”, „Udzielamy pierwszej pomocy”. Rozwijają one umiejętności uczenia się, twórczego myślenia i rozwiązywania problemów. Przygotowujemy imprezy, uroczystości, koncerty dla społeczności szkolnej i środowiska lokalnego, w czasie których uczniowie prezentują zdolności artystyczne – kulturę słowa, śpiew, taniec, umiejętności prowadzenia programu, współtworzenia scenariusza.

          Staramy się o to, aby nasi uczniowie poznawali swój region, organizujemy wycieczki krajoznawczo-turystyczne, rajdy, obozy sportowe. Dążymy do tego, by młodzież korzystała z oferty kulturalnej miasta i regionu, oglądała spektakle teatralne, filmy, wystawy w muzeach i galeriach.

          Taneczna przerwa w gimnazjum

           

          Tworzymy atmosferę przyjazną uczniom, dbamy, by szkoła była bezpieczna. Od 2003 roku działa u nas Szkolny Zespół Przeciwdziałania Agresji i Przemocy. Podejmuje on różne działania w zakresie zwalczania przemocy i agresji. Realizujemy zadania Kampanii Społecznej „Szkoła bez przemocy”. Stworzyliśmy „łańcuch pomocy” w celu wspierania uczniów w rozwiązywaniu sytuacji problemowych. Opracowaliśmy i wdrażamy Szkolny Program „Bezpieczna szkoła”, angażujący uczniów, nauczycieli i rodziców. Atrakcyjnym przedsięwzięciem edukacyjno-wychowawczym jest szkolny projekt „Taneczna przerwa”. Uczniowie na lekcjach wychowania fizycznego uczą się kilkunastu tańców zaproponowanych przez koordynatorów projektu i młodzież. W czasie długich przerw wszyscy chętni uczniowie i grupy ćwiczebne prezentują wcześniej przygotowane układy. Na głównym holu szkoły tańczy cała młodzież gimnazjum. Doskonali w ten sposób kondycję fizyczną, umiejętności taneczne, integruje się przez wspólną naukę podstawowych kroków. Sondaż przeprowadzony wśród uczniów wskazuje, że taka forma spędzania długich przerw rozładowuje negatywne emocje, obniża poziom agresji w szkole, stwarza alternatywy dla bezczynności i braku ruchu, jest ciekawą formą rozrywki. Również widoczne efekty przynoszą debaty klasowe i ogólnoszkolne na temat przemocy. Uczniowie wykazują duży wkład pracy w ich przygotowanie i zaangażowanie w realizację zadań. Dwukrotnie młodzież wystosowała odezwę do władz miejskich, samorządowych i instytucji wspomagających wychowanie z prośbą o podjęcie działań przyczyniających się do zmniejszenia agresji.

           

          Licytacja podczas XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

           

          ozwijaniem wrażliwości społecznej i podejmowaniem wielu działań charytatywnych zajmuje się istniejący od 1999 roku wolontariat, którego idee szeroko propagowane wśród uczniów zachęcają do działań prospołecznych. Członkowie szkolnego wolontariatu podejmują wiele zadań, m. in. włączają się od ośmiu lat do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każdego roku zbierają znaczące sumy pieniędzy (w 2007r. – 34066 zł, w 2008r. 39433 zł), ściśle współpracują z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubinie, z którego otrzymują adresy osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, udzielają im systematycznej pomocy i otaczają opieką. Włączają się w wiele akcji, takich jak „Adopcja serca”, „Zamów pocztówkę, pomóż dzieciom z Rwandy”, „Przepustka do życia” – kampania UNICEF, „Pomagamy innym”. Wolontariusze zbierają dary na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Polkowicach i w Ścinawie. Pomagają w prowadzeniu zajęć w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Lubinie, angażują się w organizację Powiatowych Dni Osób Niepełnosprawnych, kwestują na rzecz hospicjum w Lubinie. Wykazują się także wrażliwością na los zwierząt, pozyskują fundusze na karmę, którą przekazują schronisku w Legnicy. Oprócz wymienionych działań ważne są zmiany zachodzące w osobowości młodzieży. Uczniowie stwierdzają, że praca w wolontariacie daje im wewnętrzną radość, dostarcza satysfakcji ze sprawiania radości innym, umożliwia bliższe poznanie drugiego człowieka. Uwidaczniają się pozytywne cechy charakteru młodych ludzi takie jak odpowiedzialność, wrażliwość, aktywność, bezinteresowność, otwartość. Członkowie wolontariatu udowadniają, że są w stanie podołać odpowiedzialnym zadaniom, są wrażliwi na potrzeby innych.

           

          Gimnazjum nr 4 w Lubinie jest szkołą, która stwarza odpowiednie warunki rozwoju i realizacji osobowości wychowanków. Mimo upływu lat i zmieniającej się rzeczywistości niezmienny pozostaje cel: „Wychowanie do samodzielności, odpowiedzialność za własne wybory, aktywny udział w życiu społecznym”. Zdajemy sobie sprawę, że osiągnięcie celu jest tylko etapem, którego nie można zaprzestać. Od tego, jacy będą nasi uczniowie, absolwenci zależeć będzie przyszłość. Warto więc wspierać młodzież, bo to ona będzie tworzyć rzeczywistość XXI wieku.

           

          Anna Słowikowska     

           Dyrektor Gimnazjum nr 4 
          im. Jana Pawła II w Lubinie

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, III Liceum Ogólnokształcące
      • 722 200 513
      • ul.Szpakowa 1 59-300 Lubin Poland