• Obchody 32. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

          • SPOTKANIE Z PANEM EDWARDEM WÓLTAŃSKIM

            Dnia 18 grudnia 2013 r. w Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie odbyło się spotkanie młodzieży z panem Edwardem Wóltańskim, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli opozycji antykomunistycznej na Dolnym Śląsku.

            Edward Wóltański urodził się 13 grudnia 1953 r. w Kraśniku Fabrycznym. W 1973 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. W latach 1974-1981 pracował jako plastyk w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach.

            Już w latach 1978-1980 był kolporterem wydawnictw niezależnych m.in. „Bratniak”, „Robotnik”, „Gospodarz”, „Biuletyn Dolnośląski”. Od września 1980 r. działał w „Solidarności”; będąc członkiem Zakładowej Komisji Robotniczej w ZG Rudna. Był tam twórcą Radia „S”.

            Po wprowadzeniu stanu wojennego był członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w ZG Rudna. Po rozbiciu strajku ukrywał się, ale już 28 XII 1981 r. został aresztowany, a 24 II 1982 r. skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Był organizatorem pomocy dla rodzin represjonowanych, w swojej pracowni stworzył punkt rozdziału paczek pozyskanych z Kurii Wrocławskiej i Warszawskiej. 6 IX – 14 XII 1982 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Nysie, następnie w Strzelinie, Grodkowie. Po wyjściu był wykonawcą tysięcy odbitek zdjęć, przedstawiających m.in. zbrodnię lubińską, twórcą obrazów, transparentów, wydawnictw okolicznościowych z symbolami „S”. 23 IV 1983 zatrzymany w Środzie Śląskiej, aresztowany, przetrzymywany we Wrocławiu, 24 VI 1983 zwolniony. Od 1982 kurier wydawnictw podziemnych do Lubina, m.in.: „Tygodnika Stanu Wojennego”, „Tygodnika Mazowsze”, „Poza Układem”, „CDN”, „Z Dnia na Dzień”, „Solidarności Walczącej”, „Jednością Silnych”, „KOS-a”, „Naszego Czasu”, „Arki”, „Niepodległości”, „Dziś”, „Solidarności Dolnośląskiej”, „Myśli Niezależnej”; organizator seansów filmów niedopuszczonych do dystrybucji przez cenzurę, przegrywał podziemne kasety audio. Od VI 1982 członek Solidarności Walczącej. W 1983 r. twórca biblioteki wydawnictw podziemnych w Lubinie. W latach 1982-1989 był reprezentantem Zagłębia Miedziowego w Arcybiskupim Komitecie Charytatywnym we Wrocławiu. W 1985 r. był współzałożycielem i do 1990 r. przewodniczącym Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie, organizator spotkań z ludźmi opozycji, kultury, sztuki. W latach 1987-1989 był współzałożycielem i redaktorem „Gazety Lubińskiej”.

            W 1989 r. był współorganizatorem Porozumienia na rzecz Przeprowadzenia Demokratycznych Wyborów w „Solidarności”, przeciwnikiem porozumień Okrągłego Stołu. W latach 1995-2002 był właścicielem księgarni w Lubinie. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 r., jest też laureatem Nagrody Miasta Lubina z 2009 r., przyznawanej osobom najbardziej zasłużonym dla miasta.

            zajrzyj do albumu fotograficznego

          • Poprzednie lata

          • Rok szkolny 2012- 2013

            ZAPALMY ŚWIATŁO WOLNOŚCI

            Ponad 30 lat temu (13 grudnia 1981r.) cały kraj obiegła wiadomość o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Na ulicach polskich miast pojawiły się czołgi i wojskowe patrole, wprowadzono godzinę milicyjną, krwawo rozprawiano się ze strajkującymi, a wielu działaczy opozycyjnych uwięziono lub internowano.

            W kolejną rocznicę 13 grudnia przypominamy gest ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana, który w bożonarodzeniowym orędziu 1981r. zaapelował do Amerykanów o symboliczne wyrażenie jedności z ofiarami komunistycznego reżimu w Polsce. Świece zapalane w milionach amerykańskich domów miały być znakiem protestu przeciw dławieniu wolności i praw człowieka.”

            Apelujemy do wszystkich, dla których idee wolności, demokracji i poszanowania praw człowieka są ważne. 13 grudnia 2012r. o godz. 19.30 postawmy w oknach naszych domów Światło Wolności lub zapalmy je wirtualnie za wszystkich tych, którzy cierpieli lub zginęli w wyniku represji komunistycznego reżimu.

             

            Dyrekcja, nauczyciele i społeczność uczniowska Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lubinie

             

             

             

             

            Rok szkolny 2011- 2012

            SPOTKANIA Z PANEM STANISŁAWEM ŚNIEGIEM

            I PANEM EDWARDEM WÓLTAŃSKIM

            Z OKAZJI 30 ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO

            W POLSCE 13 XII 1981 R.

            Dnia 13 grudnia 2011 r. z okazji 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie odbyły się spotkania z panem Stanisławem Śniegiem i panem Edwardem Wóltańskim -  jednymi z najwybitniejszych przedstawicieli opozycji antykomunistycznej na Dolnym Śląsku.

            Pan Stanisław Śnieg jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Geografii) i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Wydział Geologii). W latach 1964 – 1980 był nauczycielem geografii w Technikum Górniczym Rud Miedzi w Lubinie. Od 1980 r. był aktywnym działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Lubinie, inicjatorem powołania Komitetu Założycielskiego Solidarności Pracowników Oświaty na terenie Lubina, Legnicy, Jawora, Złotoryi. Od 1982 r. był autorem podziemnego wydawnictwa „Żądło robola”.

            31 sierpnia 1982 r. w drugą rocznicę porozumień sierpniowych organizował manifestację na lubińskim rynku. W stanie wojennym był wielokrotnie prześladowany przez komunistyczne służby porządkowe.

            Jest autorem książki o wydarzeniach 1982 r. „Alarm dla miasta Lubina”, laureatem Nagrody Miasta Lubina z 1992 r., przyznawanej osobom najbardziej zasłużonym dla miasta. W 2007 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

            Pan Edward Wóltański ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. W latach 1974-1981 pracował jako plastyk w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach. Od 1980 r. działał w „Solidarności”; będąc członkiem Zakładowej Komisji Robotniczej w ZG Rudna. Był tam twórcą Radia „S”.

            Po wprowadzeniu stanu wojennego był członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w ZG Rudna. W stanie wojennym również był wielokrotnie prześladowany przez komunistyczne służby porządkowe. Mimo to prowadził bardzo aktywną działalność drukarską i kolportażową. W 1985 r. był współzałożycielem i do 1990 r. przewodniczącym Duszpasterstwa Ludzi Pracy, organizatorem spotkań z ludźmi opozycji, kultury, sztuki. Od 1982 r. należał do Solidarności Walczącej.

            W 1989 r. był współorganizatorem Porozumienia na rzecz Przeprowadzenia Demokratycznych Wyborów w „Solidarności”, przeciwnikiem porozumień Okrągłego Stołu. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2006 r., jest też laureatem Nagrody Miasta Lubina z 2009 r., przyznawanej osobom najbardziej zasłużonym dla miasta.

            W spotkaniach z czołowymi działaczami opozycji antykomunistycznej, zorganizowanych przez nauczycieli historii: p. Krzysztofa Koryckiego, p. Mirosława Przygodę i p. Annę Wróbel, uczestniczyli uczniowie klas: 1 a, 1 b, 1 h oraz 3 d. Uczniowie zadawali prelegentom liczne pytania, dziękując im za spotkanie wiązankami kwiatów. Dodatkowym miłym akcentem było wręczenie panu Stanisławowi Śniegowi paczki świątecznej, ufundowanej przez uczniów klasy 1 b.

             

             

             

              Z okazji zbliżającej się 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce uczniowie naszego gimnazjum (przedstawiciele klas I-III) uczestniczyli  w dniu 6 grudnia 2011r. w spotkaniu p. dr. Stanisławem Bogaczewiczem historykiem i pracownikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu. Tematyka zajęć dotyczyła okoliczności ogłoszenia stanu wojennego, działania władz komunistycznych wobec opozycji, warunków życia w kraju oraz metod i form oporu Polaków wobec wydawanych zakazów. Wykład został wzbogacony o pokaz zdjęć ukazujących przebieg wydarzeń z okresu stanu wojennego na Dolnym Śląsku.

                    Organizatorem cyklu „Lekcje historii z IPN” jest nauczycielka historii Anna Wróbel.

             

            Rok szkolny 2009 - 2010
            Stanisław Śnieg


                Dnia 11 grudnia 2009 r. odbyło się spotkanie uczniów klas 1b, 2a, 2d oraz 3d z panem Stanisławem Śniegiem, działaczem antykomunistycznego solidarnościowego podziemia. Pan Śnieg to emerytowany nauczyciel, twórca NSZZ Solidarność w Lubinie w 1980r., jeden z przywódców protestów społecznych przeciw wprowadzeniu stanu wojennego, organizator manifestacji w Lubinie w drugą rocznicę porozumień sierpniowych 31 sierpnia 1982r . Jest jednocześnie poetą oraz autorem książki „Alarm dla miasta Lubina”, laureatem Nagrody Miasta Lubina.

                  Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o walce z totalitarnym systemem komunistycznym, okraszonych zabawnymi satyrycznymi wierszami, z których wiele, mimo upływu czasu, zachowało świeżość i budziło wesołość młodego pokolenia słuchaczy.

             

            Spotkanie z okazji 28 rocznicy ogłoszenia w Polsce stanu wojennego, zorganizowali nauczyciele historii: p. Krzysztof Korycki i p. Mirosław Przygoda.






            Rok szkolny 2008 - 2009
             

             

             

            wydarzenia lubińskieWYSTAWA „STAN WOJENNY NA DOLNYgaleriaM ŚLĄSKU”

             

             

            Stan wojenny na Dolnym Śląsku” to tytuł wystawy, jaką można było oglądać w naszym gimnazjum w dniach 9-16 lutego 2009r. Prezentowane zdjęcia, dokumenty, mapy i prasa (zbiory IPN we Wrocławiu) miały przybliżyć uczniom historię naszego regionu i kraju z początku lat 80-tych XX wieku. Pokazane materiały zostały szeroko omówione i wzbogacone projekcją filmów dokumentalnych podczas wykładu tematycznego, który wygłosił 10 lutego 2009r. dr Stanisław Bogaczewicz z IPN we Wrocławiu. W spotkaniu z historykiem wzięli udział uczniowie naszego gimnazjum oraz zaproszeni goście z innych lubińskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie, III Liceum Ogólnokształcące
      • 722 200 513
      • ul.Szpakowa 1 59-300 Lubin Poland