• Gwarkowie

• Zespół Piosenki i Tańca „Gwarkowie”, działający od 1994 roku przy Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie, zaprezentował w Centrum Kultury „MUZA” w Lubinie dwa koncerty 27.04.2014 i 24.05.2014r. Młodzi artyści pokazali się w nowych układach choreograficznych i kostiumach. Na scenie wystąpiło 209 tancerzy. Koncert wypełniały zmieniające się barwne i żywe obrazy. Grupa najstarsza „GWARKOWIE” wystąpiła w układach: „W ciemności”, „Ajde Jano”, „Anioł”, „Tango”, „Hinduski”, „Bond”, „Kwiat pustyni”. Grupa średnia „BADA BIS” zaprezentowała tańce klasyczne „Dzwonek”, „Dyskoteka”, „Spaiderman”, „Klaun”. Najmłodsi artyści - „BADA” pokazali się w inscenizacjach: „Misia A”, „Polka”, „Krasnale”, „Lala”, „Jabłuszko”.

Dziewięć artystek, zdających w bieżącym roku maturę, żegnało się z zespołem, wykonując układy: „Ławka”, „Obcasy”, „Dziewięć”, „Chwilo trwaj”. Koncert urozmaicały swoim śpiewem: Dorota Szydłowska, Marysia Kowalczyk i Patrycja Buż. Występujący zachwycili widownię ekspresją, zaangażowaniem, pasją i współdziałaniem w zespole. Tańce wyrażały refleksję o pięknie i radości życia, nieuchronnym przemijaniu. Koncerty zachwycały widownię i wzbudzały podziw oglądających.

Szczególnym osiągnięciem w tym roku był występ zespołu „Gwarkowie” w Linz dla Wspólnoty Polaków Górnej Austrii. Zespół był przyjęty bardzo entuzjastycznie i z uznaniem.

• "Być w pamięci - to znaczy żyć".

Tradycją w Lubinie stało się, że artystyczną inauguracją wiosny jest coroczny koncert Zespołu Piosenki i Tańca „Gwarkowie”. W tym roku 6 kwietnia w Centrum Kultury „Muza” podziwialiśmy przepiękny występ, nowe obrazy taneczne, zachwycające kostiumy. Tegoroczny koncert zadedykowany był pamięci pani Teresy Jodko, która odeszła w styczniu bieżącego roku. Od 25 lat pani Teresa Jodko była mocno związana z zespołem. Przygotowywała stroje, pomagała w koncertach, towarzyszyła młodym artystom w wielu przeglądach, festiwalach. Za okazane serce, wieloletnie zaangażowanie i pomoc „Gwarkowie” pożegnali Ją wzruszającym wspomnieniem wypowiedzianym przez Kalinę Kabat i tanecznym obrazem „Anioł”.

Na program koncertu złożyły się układy czterech grup wiekowych. Najstarsza zaprezentowała dziewięć tańców: „Japonia”, „Hinduski”, „Tango”, „Walizka”, „Bond”, „Anioł”, „Ajde Jano”, „W ciemności duch”, „Miłość”. Dwie grupy średnie podziwialiśmy w układach: „Czerwony”, „Long”, „Tamburino’, „Poduszki”, „Klasyczny”i „Beny Hill”. Najmłodsi występujący urzekli widownię obrazami „Do lasu”, „ Krakowiak”, „Poleczka”, „Kotek”. Ogółem zaprezentowało się 180 młodych artystów, co świadczy o umiłowaniu tańca przez młode pokolenie oraz atrakcyjności i popularności „Gwarków”.

Wystąpili również soliści: Jarosław Fila i Patrycja Buż, związani od lat z zespołem. Śpiewały także Marysia Kowalczyk oraz Dorota Szydłowska, które aktualnie tańczą w średniej grupie. Prezentowane piosenki wyrażały radość, wiarę w człowieka i szlachetne uczucia. Nie zabrakło łez, dwie tegoroczne maturzystki – Katarzyna Cieślik i Roksana Ratajczak żegnały się z grupą, odchodząc na przysłowiową „emeryturę Gwarków”.

Pełny odbiór taneczno – muzycznego widowiska dopełniała wiosenna scenografia stworzona z barwnych, zmieniających się pod wpływem oświetlenia kwiatów. Koncert zachwycił widzów bogactwem programu, wysokim poziomem artystycznym, największą dotychczas ilością tańczących artystów oraz mieniącymi się barwami kostiumami. Występ zespołu prowadziła pani Magdalena Rygiel. Od 27 lat wyczarowują z artystami święto młodości, radości i piękna w naszym mieście państwo Barbara i Radosław Danek i wciąż zaskakują odbiorców nowymi pomysłami, ciekawą choreografią i głębokim, aktualnym przesłaniem każdego widowiska.

Fundacja Polska Miedź sponsoruje zakup kostiumów dla Zespołu Piosenki i Tańca "Gwarkowie" w roku szkolnym 2012/13.

"Tańczę, urzeczywistniając swoje marzenia"

Paulina Basiszyn - absolwentka gimnazjum, wieloletnia tancerka zespołu

31 marca 2012r. w Centrum Kultury "Muza" w Lubinie odbył się 27 koncert Zespołu Piosenki i Tańca Gwarkowie działającego przy Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie . Zespół zaprezentował wiele nowych układów tanecznych opracowanych w roku szkolnym 2011/2012. Młodzi artyści prezentowali się w trzech grupach wiekowych:

• najmłodsi od 4 do 10 lat  - 72 uczestników,
            • średnia grupa ze szkół podstawowych - 40 reprezentantów,
            • najstarsi artyści z gimnazjów i ze szkół ponadgimnazjalnych - 40 osób.

Całe widowisko było niezwykle poruszające, dynamiczne, barwne, również za sprawą nowych kostiumów. Szczególną uwagę zwróciły najnowsze układy taneczne: "Anioł", "W drodze", "Tańce hinduskie", "Japonia" w wykonaniu najstarszej grupy. Urozmaiceniem programu były wokalne występy solistów: Anny Wołoszyn, Patrycji Buż, Doroty Szydłowskiej, Jarosława Fili. Plastyczne dopełnienie widowiska stanowiła przepiękna wiosenna scenografia, wydobyta efektami świetlnymi.

Jak co roku, program prowadziła pani Magdalena Rygiel.

Młodzi artyści rozwijają się pod kierunkiem pp Barbary i Radosława Danek.

Koncert cieszył się ogromną popularnością i zainteresowaniem mieszkańców Lubina.