• Parafia pw. Świętej Barbary

• Światu potrzeba kapłanów, bo światu potrzeba Chrystusa.
                                                                                                         św. Jan Paweł II

Parafia pw. Świętej Barbary w Lubinie to tylko kilka lat młodsza sąsiadka naszej szkoły, która wiernie towarzyszy naszym poczynaniom od początku swego istnienia. Bez niej galeria naszych Przyjaciół jest niekompletna, spieszymy zatem wypełnić tę lukę.

Parafia została założona uroczystym dekretem ówczesnego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka w marcu 1996 roku, równo trzy lata po powołaniu dyrektora „Czwórki” – pierwszej samorządowej szkoły w Lubinie. Na naszych oczach wyrosła najpierw kaplica, potem plebania, wreszcie wznoszony jest kościół. Z wychodzących na wschód okien sal lekcyjnych mogliśmy niegdyś śledzić namacalne dowody narodzin nowej wspólnoty, stając się tym samym świadkami ważnej cząstki historii naszego miasta. Dziś nie tylko obserwujemy, ale i doświadczamy pozytywnego wpływu księży na życie codzienne mieszkańców, a więc i nas samych.

Duszpasterze parafii, której patronuje św. Barbara, to ważny podmiot wspomagający wychowanie młodzieży w duchu nieprzemijających wartości – miłości do człowieka i ojczyzny, pokoju, szacunku, uczciwości, wolności. Księża od lat uczestniczą we wszystkich ważnych wydarzeniach i uroczystościach naszego gimnazjum, często będąc ich inicjatorami bądź współorganizatorami. Pielgrzymki do Częstochowy, Krzeszowa, Legnickiego Pola, obchody Dnia Papieskiego, Dnia Patrona Szkoły św. Jana Pawła II,  jasełka, Misterium Męki Pańskiej to tylko niektóre przedsięwzięcia z bogatego kalendarza wydarzeń wpisujących się swoją cyklicznością w budowanie mozaikowej tradycji naszej szkoły.

Dzięki przyjacielskiej współpracy nauczycieli i księży młodzież coraz głębiej wczytuje się w uczucia innych osób. Rozumie, że dopiero wtedy dajemy dowody empatii, gdy wychodzimy poza opłotki własnego podwórka, dostrzegamy nie tylko problemy bliskich i przyjaciół, ale też nie pozostajemy obojętni na elementarne potrzeby nieznajomych; kiedy otwieramy się na sprawy innych tam, gdzie możemy być przydatni bliźniemu, którym jest każdy człowiek w stosunku do drugiego człowieka. Prawdziwe dobro nie ma przecież ni granic, ni miary, ponieważ płynie z miłości do drugiego człowieka.

Za nami kilkanaście lat harmonijnej współpracy nauczycieli „Czwórki” i księży z Parafii pw. św. Barbary, współpracy bogatej w wiele różnorodnych działań mających na celu wychowanie  młodzieży w duchu tego, co ważne i ponadczasowe. Uroczystości szkolne i kościelne, wspólnie przeprowadzone akcje charytatywne, pielgrzymki i inne inicjatywy zawsze służyły jednemu – kształtowaniu systemu wartości młodego człowieka, budzeniu w nim dobra, mądrości, prawdy. Jednocześnie otwierały młode umysły na świat i uczyły aktywności.

Grono naszych godnych szacunku Przyjaciół jest coraz większe, co nas ogromnie cieszy. Szczególnie dziękujemy za życzliwą obecność w naszym szkolnym i pozaszkolnym życiu proboszczom: obecnemu – ks. Waldemarowi Ćwiklińskiemu i byłemu – ks. Jerzemu Adamczewskiemu oraz wikariuszowi ks. Tomaszowi Hęsiowi.