• Pan Zbigniew Warczewski

• Przyjaciel Szkoły i Szkolnego Wolontariatu

Wszystko, co wielkie w naszym świecie, zdarza się dlatego, że ktoś robi więcej niż musi.

Hermann Gmeiner

Pan Zbigniew Warczewski urodził się we Lwowie, wychował we Wrocławiu, pracował w Lubinie i tu stworzył dzieło swojego życia - ośrodek dla nieuleczalnie chorych. Obecnie jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia „Palium” w naszym mieście.

Pan Zbigniew Warczewski, związany z ruchem hospicyjnym w Lubinie od 1996 roku, to człowiek wielkiego serca i ogromnego uporu, inicjator społecznego dzieła – stacjonarnego hospicjum, do którego trafiają pacjenci nie tylko z naszego miasta, ale także z Legnicy, Polkowic i Głogowa.

Wszystko zaczęło się ponad siedemnaście lat temu. Kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zaczęła dynamicznie rozwijać się w Polsce medycyna paliatywna, z inicjatywy Pana Zbigniewa Warczewskiego powołano Społeczną Fundację „Palium”. Dzięki aktywności i determinacji jej Prezesa i współzałożycieli oraz hojności lubinian w 1997 rozpoczęto budowę ośrodka. Po niemalże dziewięciu latach, w 2005 r., gotowy budynek włączono w struktury Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubinie jako oddział paliatywny. W grudniu trafili do niego pierwsi pacjenci. Wkrótce okazało się, że powstała placówka nie zaspokaja potrzeb społeczeństwa w tym zakresie. Zatem, mimo uwieńczenia dzieła, Pan Zbigniew Warczewski wraz z osobami wspierającymi jego społecznikowską inicjatywę postanowił rozbudować istniejący już pawilon. Zawiązał Stowarzyszenie „Palium”, które odtąd kontynuuje działalność wcześniejszej Fundacji, stał się też propagatorem opieki paliatywnej w całym rejonie. Dzięki zbiórkom społecznym oraz znaczącemu wsparciu finansowemu Fundacji Polska Miedź już w jedenaście miesięcy powstała druga część placówki. Dziś lubińskie hospicjum przyjmuje rocznie około 300 pacjentów onkologicznych, niosąc ulgę nieuleczalnie chorym w ich ostatnim etapie życia.

Wyjątkowa wrażliwość na cierpienie innych, bezinteresowne zaangażowanie w sprawy społeczne, wytrwałość w dążeniu do celu – humanitarna postawa Pana Zbigniewa Warczewskiego, którego życiową dewizą są uczciwość, punktualność i słowność – sprawiły, że pejzaż naszego miasta jaśnieje żółtym kolorem. Żonkile, symbol nadziei na całym świecie, sadzone przed budynkami różnych instytucji i na miejskich skwerach w Lubinie są także wyrazem podziękowania darczyńcom, wolontariuszom, przyjaciołom hospicjum, wreszcie dowodem włączenia się do ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”.

Marzenie Pana Zbigniewa Warczewskiego, „aby stworzona przez społeczników i ufundowana przez mieszkańców regionu miedziowego placówka była wzorcową i spełniała oczekiwania pacjentów i ich rodzin” dzięki wykwalifikowanemu, posiadającemu bogate doświadczenie medyczne oraz niemedyczne zespołowi ludzi oddanych sprawie, dowodzi, iż celem Jego działań był i nadal pozostaje poszanowanie godności i potrzeb człowieka, co niewątpliwie zasługuje na najwyższe uznanie.

Mówi o sobie, że jest technokratą z wykształcenia, ale humanistą z zamiłowania. Prawdziwość i szczerość tych słów znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Radość i poczucie spełnienia daje mu bezinteresowne i bardzo konkretne pomaganie innym. Zawładnęło ono jego czasem, którego nie liczy, nie odmierza, kiedy chodzi o dobro drugiego człowieka.

Lubimy ludzi z pasją, ponieważ jest ona czymś pięknym, czymś, co nadaje głębszy sens naszemu życiu. Kiedy wielkiemu zamiłowaniu oddamy się całym sercem, będziemy czerpać z niego przyjemność, a nasza codzienność nabierze barw. Dziękujemy Panu za szlachetny przykład bezwzględnego poświęcenia się, pracowitości i aktywnego działania na rzecz innych.

Serdecznie witamy Pana w gronie naszych Przyjaciół!

Anna Słowikowska
            Dyrektor Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II