• Collegio Juan Pablo II w Coquimbo w Chile

• Jednością silni
            Arystoteles

Dyrektor Margarita General, grono pedagogiczne, asystenci, pracownicy, wolontariusze (często są nimi członkowie rodzin uczniów i absolwentów placówki wdzięczni za edukację i pomoc w wychowaniu ich dzieci), uczniowie Collegio Juan Pablo II w Coquimbo to kolejna, bardzo liczna, grupa przyjaciół Czwórki.

Przyjaźnią połączyli nas Święty Jan Paweł II, którego imię noszą nasze szkoły, i Ignacy Domeyko – bohater realizowanego wspólnie międzynarodowego projektu, a wszystko za sprawą księdza Marcina Schmidta, naszego wspólnego przyjaciela, człowieka z pasją i misją.

Collegio Juan Pablo II w Coquimbo jest szkołą publiczną, w której ponad ośmiuset uczniów uczy  dziesięcioro nauczycieli wspomaganych przez pedagoga, wychowawców, asystentów –  ludzi dobrego serca oddanych swojej pracy. Ich dzień zaczyna się o siódmej rano, a kończy o dwudziestej pierwszej. Niektórzy z nich prowadzą nocną opiekę w szkole. Nierzadko nauczyciele za własne pieniądze kupują dzieciom mundurki, jedzenie i dowożą młodzież do szkoły.
                        Trudno przecenić to, co – w poczuciu konieczności wypełnienia ważnego zadania – robią dyrektor, nauczyciele i pozostali pracownicy Collegio Juan Pablo II w Coquimbo na rzecz edukacji i kształtowania właściwych postaw dzieci i młodzieży. Determinacja, z jaką oddają się swojej nauczycielskiej, wychowawczej i opiekuńczej misji – i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej prze
            sady – zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek wszystkich, którym los istot słabych i bezradnych nie jest obojętny. Świadomi odpowiedzialności za tych, o których świat zapomniał z powodu ich biedy, nie baczą na trudności i z powodzeniem mierzą się na co dzień z zadaniami, wydawałoby się ponad ludzkie siły. Wychodząc naprzeciw palącym potrzebom społecznym, dbają o wykształcenie najbiedniejszych.
                        Ludzi jednoczy zwykle świat podobnych wartości, podobne postrzeganie drugiego człowieka. Wierzymy w więź pomiędzy naszymi szkołami zbudowaną na tej zasadzie.

Anna Słowikowska
            Dyrektor Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II