• W szacunku do tego co minęło

• W szacunku do tego, co minęło

Świętowanie 20-lecia Czwórki w Lubinie rozpoczęło się 3 marca 2013 roku. Przygotowana na 2 września tegoż roku uroczystość stanowiła ostatni punkt jubileuszowych obchodów.

Akademia zbiegła się z 74. rocznicą wybuchu II wojny światowej i Dniem Weterana, toteż w części oficjalnej nie zabrakło patriotycznych akcentów: mówionych i śpiewanych tekstów o ojczyźnie. Zaprezentowany program stanowił pomost międzypokoleniowy. W czasie uroczystości uhonorowano sztandar szkoły Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Odznaczenie przyznano Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie na wniosek Zarządu Powiatowego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Lubinie uchwałą Prezydium Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w dowód uznania za wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym i kształtowanie postaw szacunku do symboliki i pamiątek narodowych, będących znakiem ważnych wydarzeń i wartości historycznych. Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadano Pani Marii Drozdowskiej – wicedyrektor naszej szkoły.

Artystycznym dopełnieniem oficjalnej części jubileuszowych obchodów był skłaniający do zadumy koncert zaprezentowany przez uczniów i absolwentów. Spotkanie ze sztuką – mądrą, filozoficzną poezją, malarstwem, muzyką, ubranymi w formę teatralnego widowiska – na które zaprosili młodzi, wrażliwi aktorzy Szkolnego Teatru Poezji, nie pozostało bez echa, poruszyło widzów i wpisało się w refleksyjną atmosferę tego dnia. Barwny punkt programu stanowił występ Zespołu Piosenki i Tańca „Gwarkowie”, zwłaszcza niezwykle reprezentacyjny polonez odtańczony w towarzystwie nauczycieli. I tak dostojnie, z gracją posuwistym krokiem zamknięto obchody 20-lecia Czwórki, inaugurując jednocześnie nowy rok szkolny, kolejny rok pracy.

Krótki rys historyczny szkoły Dyrektor Pani Anna Słowikowska zamknęła słowami: Idziemy
          z duchem czasu, jednak pamiętamy, by w morzu nowoczesności nie utopić wartości humanistycznych, prawdziwego człowieczeństwa. Dbamy zatem o wszechstronny rozwój naszej młodzieży – w szacunku do tego, co minęło.
          Uroczyste obchody 20-lecia szkoły potwierdziły prawdziwość przytoczonych słów.