• Regulaminy

• Wypożyczalnia:

1. Ze zbiorów bibliotecznych mogą korzystać nauczyciele, pracownicy administracyjni i uczniowie Gimnazjum nr 4 oraz ich rodzice.

2. Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki.

3. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej liczby książek.

4. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią zamówień, może prosić o jej prolongatę.

5. Prośbę czytelnika o zarezerwowanie książki uwzględnia się w kolejności zamówień.

6. W czasie choroby zakaźnej panującej w domu, uczeń nie może korzystać z biblioteki.

7. Książki i inne dokumenty należy szanować i chronić przed zniszczeniem. Zauważone uszkodzenia zgłasza się nauczycielowi bibliotekarzowi.

8. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki (innego dokumentu) należy ją odkupić bądź zwrócić inną o równej lub większej wartości albo zapłacić jej równowartość po uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem.

9. Pod koniec roku szkolnego książki (inne dokumenty) powinny być zwrócone w ogłoszonym terminie.

10. W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.

11. W wypożyczalni obowiązuje cisza.

Czytelnia:

1. Z czytelni może korzystać każdy uczeń Gimnazjum nr 4.

2. Do czytelni wchodzi się z czystymi rękami. Teczki, torby należy zostawić w wyznaczonym miejscu.

3. Każdy odwiedzający wpisuje się do zeszytu odwiedzin.

4. W czytelni należy zachować ciszę.

5. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów biblioteki, tj. ze zbiorów czytelni i wypożyczalni (ewentualnie z dokumentów audiowizulanych).

6. Wykorzystane czasopisma odnosi się na ustalone miejsce, książki (inne dokumenty) oddaje się nauczycielowi bibliotekarzowi.

7. Niektóre wydawnictwa z księgozbioru podręcznego (lektury, książki popularnonaukowe) mogą być wypożyczane do domu pod koniec pracy biblioteki, pod warunkiem zwrotu następnego dnia przed lekcjami pierwszej zmiany.

8. Książki, czasopisma i inne dokumenty biblioteczne należy szanować. Zauważone uszkodzenia należy zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

Zasady korzystania z komputera w czytelni:

Przed korzystaniem z komputera należy zapoznać się z regulaminem

1. Z komputera multimedialnego mogą nieodpłatnie korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły w godzinach pracy biblioteki szkolnej.

2. Komputer w bibliotece służy przede wszystkim do wyszukiwania informacji w sieci Internet oraz przegląania programów edukacyjnych dostępnych w czytelni.

3. Pierwszeństwo w korzystaniu z komputera mają osoby realizujące konkretny temat.

4. Praca przy komputerze możliwa jest po otrzymaniu zgody dyżurującego nauczyciela - bibliotekarza.

5. Przed korzystaniem z komputera należy wpisać do zeszytu odwiedzin: imię, nazwisko, klasa, godzina i temat poszukiwań.

6. Jednorazowo można korzystać z komputera do 1 godziny.

7. Istnieje możliwość rezerwacji komputera na następny dzień (1 godzina).

8. Uczeń może skorzystać na miejscu z encyklopedii multimedialnych, słowników i innych baz danych zakupionych przez bibliotekę.

9. W przypadku dużej liczby chętnych do korzystania z komputera czas pracy przy komputerze będzie ograniczony.

10. Korzystający odpowiada materialnie za stanowisko i wyrządzone szkody (zniszczenie sprzętu, zawirusowanie).

11. NIE WOLNO!!!  Zmieniać ustawień w komputerze, wgrywać własnych programów, kasować zainstalowanych.

12. NIE WOLNO!!!  Wykonywać żadnych połączeń technicznych bez zgody nauczyciela (np. włączać i rozłączać kabli zasilających).

13. Zabrania się wkładania własnych dyskietek i płyt do komputera bez zgody nauczyciela.

14. Dyskietka i płyta CD-ROM przed użyciem musi być sprawdzona programem antywirusowym.

15. Za nieprzestrzeganie regulaminu uczeń otrzyma jednorazowy zakaz korzystania z komputera.

16. Za ewidentne łamanie regulaminu uczeń może zostać pozbawiony prawa do korzystania z komputera na określony czas.