• Rok 2015 Rokiem Jana Pawła II

Dyrektor Szkoły: p. Anna Słowikowska

Katecheci: ks. Tomasz Hęś i p. Mirosława Jagiełło

I. ZAŁOŻENIA OGÓLNE KONKURSU

Szkolny konkurs multimedialny o Janie Pawle II adresowany jest do uczniów  Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie w związku z uchwaleniem przez Sejm RP roku 2015 Rokiem Jana Pawła II. Posłowie zgodnie przyjęli uchwałę „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”.

W uchwale czytamy: „Niech motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających ten Rok będą słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje”

II. UCZESTNICY

Uczniowie klas I-III Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie

III. CELE KONKURSU

1. Upowszechnianie dzieła Jana Pawła II wśród uczniów Gimnazjum nr 4 w Lubinie.

2. Promowanie postawy człowieka głoszącego prawdę, miłość i pokój, człowieka sprzeciwiającego się podziałom
                totalitarnym, wznoszącego się ponad podziały religijne.

3. Kształtowanie postawy wolności opartej na odpowiedzialności współczesnego człowieka.

4. Popularyzowanie wartości pracy ludzkiej, wszechstronnego rozwoju uzdolnień człowieka.

5. Propagowanie wiedzy jako wartości ponadczasowej.

6. Przygotowanie uczniów do wdrażania nauki Jana Pawła II w życiu swoim i swoich bliskich.

7. Kształtowanie takich umiejętności jak:

planowanie, organizowanie i ocenianie własnej nauki, przyjmowanie za nią odpowiedzialności;

prezentacja własnego punktu widzenia, przygotowanie do publicznych wystąpień, autoprezentacja;

poszukiwanie, porządkowanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł oraz posługiwanie się technologią informacyjną;

wykorzystywanie zdobytej wiedzy w osiąganiu postawionego sobie celu;

rozwijanie osobistych zainteresowań.

IV. TEMATYKA PRAC

Tematyka działań musi wiązać się z upowszechnianiem życia, działalności, twórczości i nauki Jana Pawła II (1920 - 2005) w związku z uchwaleniem roku 2015 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

V. FORMA

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie prezentacji multimedialnej, składającej się z  20-30 slajdów, na temat związany z tematem konkursu.

Prezentacje multimedialne powinny dokumentować i podsumowywać działania związane z realizacją celów konkursu.

Uczestnicy każdej klasy przygotowują prezentację w kilkuosobowych zespołach lub indywidualnie, wykazując się posiadaną wiedzą, umiejętnościami oraz wyrażając emocjonalny stosunek do tematyki.

Wychowawcy i nauczyciele proszeni są o udzielenie wszechstronnej pomocy w zakresie szczegółowego określenia tematu, doboru literatury i pozyskiwania informacji z innych źródeł.

VI. WARUNKI UCZESTNICTWA:

1. Uczniowie przygotowują prezentacje upowszechniające dzieło Jana Pawła II, od 20 do 30 slajdów.

2. Z każdej klasy może uczestniczyć w konkursie zespół klasowy w liczbie do 5 osób.

3. Skład osobowy zespołów uczestniczących w konkursie nie może ulegać zmianom w czasie jego trwania.

4. Każdy uczestnik konkursu powinien dostarczyć płytę zawierającą pliki z opracowaną prezentacją  multimedialną
                (w
             formacie PowerPoint lub OpenOffice).

5. Wszystkie materiały należy podpisać imieniem, nazwiskiem i podać klasę.

6. Każda klasa może przedłożyć  jedną prezentację.

7. W konkursie nie mogą wziąć udziału prace niekompletne, które nie będą spełniały wymagań określonych
             regulaminie.

10. Prezentacja zgłoszona do konkursu musi być w pełni samodzielnie wykonana przez uczniów i być ich autorstwa.

11. Chęć przystąpienia do konkursu zgłasza organizatorom  przedstawiciel zespołu danej klasy.

VII. KRYTERIA

Ocenie podlegają:

- sposób przedstawienia tematyki konkursowej

- rozwinięte w czasie realizacji zadań umiejętności informatyczne

- poziom zdobytej wiedzy

- język i sposób przekazu

- uporządkowanie tematyczne zgromadzonego materiału i prezentowanych treści.

Za spełnienie każdego z w/w kryteriów przewiduje się od 1 do 5 pkt.

VIII. TERMINY

1. Płyty zawierające pliki z opracowaną prezentacją należy składać do 15 marca 2015 r. nauczycielom katechetom.

2. Komisja konkursowa oceni prace do 30 marca 2015 r.

3. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi  w kwietniu  2015 r.

4. Dokładny termin uroczystego podsumowania konkursu, wręczenia nagród, dyplomów i wyróżnień podany
                zostanie oddzielnym komunikatem.

5. Prezentacja nagrodzonych i wyróżnionych prac odbędzie się na terenie Gimnazjum nr 4 w Lubinie.

IX. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Komisja Konkursowa wyłoni najlepsze prace i przyzna laureatom dyplomy i nagrody rzeczowe oraz wyróżnienia.

2. Najlepsze prace będą umieszczone ( za zgodą uczniów) na stronie i facebooku szkoły.

3. Organizatorzy mają prawo do zatrzymania prezentacji zgłoszonych do konkursu.

4. Uczestnicy konkursu nie mogą wnosić roszczeń co do zwrotu kosztów poniesionych podczas opracowywania
                prezentacji.

5. Od postanowień Komisji Konkursowej nie przysługuje odwołanie.