• Wolontariat

• Młodzieżowy Wolontariat przy Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II w Lubinie powstał w listopadzie 1999 r., gdy zostały utworzone gimnazja. Jego pomysłodawcą i twórcą była pani Róża Mierzwiak. Młodzieżowy Wolontariat dał początek współpracy z Hospicjum w Lubinie od 2008 r.

W październiku 2011 dyrektor szkoły pani Anna Słowikowska podpisała porozumienie z Hospicjum w Lubinie oraz ze Stowarzyszeniem „Palium”, a tym samym szkoła przystąpiła do programu „ Szkolne Koło Wolontariatu Hospicyjnego”.

Nasi wolontariusze organizują paczki dla dzieci z domu dziecka, sprzątają zaniedbane groby na lubińskim cmentarzu, kwestują w lubińskich kościołach, prowadzą zbiórki na rzecz noclegowni w Lubinie, opiekują się ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi.

Więcej o wolontariacie - kliknij tutaj.

• Koło Mediatorów Rówieśniczych

• W naszym gimnazjum od września 2013 r. działa KOŁO MEDIATORÓW RÓWIEŚNICZYCH. Koordynatorem mediacji ze strony nauczycieli jest pani Róża Mierzwiak, która prowadzi to koło. W roku szkolnym 2013/14 kurs mediacji rówieśniczych ukończyło 7 uczniów klas II. W kwietniu 2014 r. zdali oni egzamin i otrzymali certyfikat mediatora, który upoważnia do prowadzenia mediacji na terenie szkoły. Certyfikat ten otrzymali następujący uczniowie:

Laura Chmielowiec z klasy 2A
            Klaudia Karnas z klasy 2A
            Barbara Kaczkowska z klasy 2A
            Kinga Homska z klasy 2B

Adrianna Włodarczyk z klasy 2C
            Marta Mydłowska z klasy 2D
            Emilian Gotowiec z klasy 2D

Mediacje rówieśnicze/szkolne to metoda rozwiązywania konfliktów w szkole. Polega ona na szukaniu satysfakcjonującego rozwiązania konfliktu między uczniami przy pomocy mediatora - ucznia. Mediatorem szkolnym może zostać uczeń cieszący się zaufaniem wśród rówieśników, niezaangażowany bezpośrednio w spór, bezstronny, posiadający umiejętności rozwiązywania konfliktu w oparciu o współpracę. Zadaniem mediatora rówieśniczego jest pomoc kolegom w takiej wzajemnej komunikacji, która pozwoli na bezprzemocowe wyrażanie trudnych uczuć, docieranie do potrzeb i wspólne szukanie satysfakcjonującego rozwiązania, które będzie dobre dla obydwu stron konfliktu.