• Szkolne Centrum Informacji

• Zbiory       Wykaz lektur      Regulaminy       Katalogi       Wydarzenia

Nobel w dziedzinie literatury za rok 2018 r.

Olga Tokarczuk

fot. Łukasz Giza, żródło: kultura.onet.pl

Polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka, psycholog.

Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść "Bieguni" (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015).

Wychowała się w Sulechowie, skąd przeniosła się z rodzicami do Kietrza, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida.

Zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993. Wydała wówczas Podróż ludzi Księgi. Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Publikowała m.in. w „Mandragorze”.

W 1995 ukazała się druga powieść autorki, "E.E". Książka opowiada o dojrzewaniu dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie nagle je traci. Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się wydana w 1996 powieść "Prawiek i inne czasy". Rok 1998 przyniósł zbiór trzech opowiadań zatytułowany "Szafa", a także kolejną powieść pt. "Dom dzienny, dom nocny".

W 2004 ukazały się "Ostatnie historie". Książka ta składa się z trzech oddzielnych opowieści, ukazanych w niezależnych od siebie czasie i przestrzeni.

W pierwszej połowie października 2007 ukazała się powieść "Bieguni". Tokarczuk pracowała nad nią trzy lata. Wspomina, że większość notatek robiła w czasie podróży. „Ale nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy” – pisze we wstępie autorka. Jak mówi sama Tokarczuk, „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.

W zbiorach naszej biblioteki posiadamy trzy książki autorki: „Bieguni”, „Dom dzienny dom nocny”, „Prawiek i inne czasy”. Zapraszamy!

"Dziś z wiedzą można żyć jeden rok, dwa, trzy
          ale z metodą zdobywania wiedzy całe życie".

Jan Trzynadlowski

Biblioteka szkolna jako Szkolne Centrum Informacji udostępnia zarówno uczniom jak i nauczycielom wszelką informację w trzech podstawowych zakresach:

• tradycyjne dokumenty biblioteczne (książki, czasopisma),

• multimedialne pomoce dydaktyczne,

• informacje i dokumenty dostępne w Internecie.

Składa się z dwóch pomieszczeń:

• wypożyczalni - z wolnym dostępem do półek;

• czytelni, w której znajdują się: komputery podłączone stałym łączem do Internetu, telewizor, odtwarzacz kaset VHS, DVD, kserokopiarka, radio.

Zapraszamy w godzinach: